Zaziv korčulanskoj brodogradnji

Matea Šabić Sabljić, Manja Ristić, Mark Vernon
06. 12. 2023. - 07. 12. 2023.
Trg pomirenja, Korčula
Raspored umjetničke instalacije “Zaziv korčulanskoj brodogradnji”

Lokacija: Trg pomirenja, Spomenik, Korčula

6. prosinca 2023.

od 9 h
zvučna instalacija “Škvar” Manje Ristić i Marka Vernona u suradnji s Mateom Šabić Sabljić

7. prosinca 2023.

9-12 h
zvučna instalacija “Škvar”
12-16h
Prostorna instalacija prikupljenih koraća Matee Šabić Sabljić
Podrška: Ministarstvo kulture i medija RH

Organizacija: Udruga za interdisciplinarna i interkulturna istraživanja (UIII), Udruga za promicanje ljudskih prava i građanskog aktivizma KAP

Rad Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja institucionalno podržava Zaklada Kultura nova

Zahvala: Gradska knjižnica „Ivan Vidali“, Gradski muzej Korčula, Brodomaketarska radionica Vojka Tabaina u Vela Luci, Klub pomoraca i prijatelja mora Miho Pracat, Art radionica Lazareti u Dubrovniku, Hrvatski pomorski muzej Split u Splitu, Muzej betinske drvene brodogradnje u Betini, Tehnički muzej Nikola Tesla, Marica Njegovan (Kostrena).
Matea Šabić Sabljić u Korčuli predstavlja svoj novi umjetnički rad pod nazivom “Zaziv korčulanskoj brodogradnji” u suradnji s umjetnicima zvuka Manjom Ristić & Markom Vernonom. Nakon provedenih istraživanja u lipnju i rujnu 2023. pod nazivom „Bila je jedna…“, te akcije “Svako uzimanje alata u ruke čin je poštenja” održane na Trgu pomirenja u Korčuli, poznatijem kao Spomenik (autor: Bernardo Bernardi) 30. rujna, umjetnica je pozvala građane/ke Korčule da donesu koraće i na taj način kolektivno zazovu prisutnost tisućljetne tradicije korčulanske brodogradnje u sadašnjosti i budućnosti: osnivanje Muzeja, ali i obrazovanje kalafata/kinja, inženjera/ki brodogradnje, konstruktora/ica, ... Kako kaže umjetnica: „Zazivamo Muzej oko kojeg će se stvarati novi brodovi i novi meštri... meštar po meštar... meštrica po meštrica...kolektivna memorija izgradnje tisuća brodova zapisana je u rukama... treba se prisjetit’... zakucat’ brokvu po brokvu... dasku po dasku... brod po brod…”.
Tako su se koraći prikupljali u Gradskoj knjižnici „Ivan Vidali“, Gradskom muzeju Korčula, ali i van grada Korčule: u Brodomaketarskoj radionici Vojka Tabaina u Vela Luci, Klubu pomoraca i prijatelja mora Miho Pracat i Art radionici Lazareti u Dubrovniku, Hrvatskom pomorskom muzeju Split u Splitu, Muzeju betinske drvene brodogradnje u Betini, Tehničkom muzeju Nikola Tesla i ateljeu RADI/ONA same umjetnice u Zagrebu, te kod Marice Njegovan u Kostreni. Iz prikupljenih koraća u tom procesu nastaje prostorna instalacija “Zaziv korčulanskoj brodogradnji” Matee Šabić Sabljić kojoj će Korčulani/ke moći prisustvovati 7. prosinca 2023.
 
Video reportaža umjetnice ovdje.

O autorima

Matea Šabić Sabljić

Rođena u Splitu, 7.12.1982., odrasla u Trogiru. Godine 2012. diplomirala na  Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu,  Odsjek za animirani  film i nove medije (mentorica: Nicole Hewitt). Živi u Zagrebu, ponekad i u Dubrovniku. kako kaže: "Kroz svoj umjetnički rad često intervenira u javne prostore, želeći djelovati u i kroz grad, ”ispisivati grad”, koristiti ga kao medij, kao mjesto (slučajnih) susreta, dijaloga, interakcije umjetnosti i svakodnevnice u opoziciji sa stvarnošću zasićenom funkcionalnom i potrošačkom ikonografijom suvremenog društva, ponekad se i kamuflirajući u njen jezik ili medij, sa svrhom da pokušam uspostaviti, ispitati ili isprobati komunikaciju kroz poetsku gestu medijskih transformacija i jezičnih kodova, eksperiment ka otvaranju prema svijetu koji dijelim s drugima, kao “čežnju za (estetiziranim) dijalogom”.

Manja Ristić

Diplomirala je na FMU (2001), a 2004. završila postdiplomske studije na Kraljevskom koledžu u Londonu (RCM). Kao solo i komorni izvođač klasične glazbe nastupala je širom Evrope uključujući i suradnje sa svjetski poznatim mentorima, dirigentima i izvođačima. Po završetku postiplomskih studija okreće se multimedijalnom performansu i istraživanju na polju instrumentalne elektro-akustike. Sa sastavom ERUPTION, kao i kroz nebrojene suradnje sa kompozitorima, vizualnim i konceptualnim umjetnicima, kazališnim i filmskim rediteljima nastupa u SAD, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Danskoj, Italiji, Holandiji, Belgiji, Njemačkoj, Austriji, Sloveniji,...Osnivačica je Udruženja multimedijalnih umjetnika AUROPOLIS, koje je kroz njen desetogodišnji producentski, aktivistički i umjetnički rad predstavilo veliki broj kulturnih događanja, umjetničkih produkcija i internacionalnih projekata. Živi i radi u Korčuli gdje vodi produkcijsku kuću Electric Ladyland.

Mark Vernon je umjetnik zvuka iz Glasgowa koji radi s pronađenim materijalom (found tapes) i akuzmatičnom prisutnošću. Njegov rad istražuje teme magnetske memorije, audio arheologije, voajerizma i nostalgije. Njegov solo radovi objavljivale su kuće poput Kye, Glistening Examples, Flaming Pines, Misanthropic Agenda i Entr’acte. Suvoditelj je i kustos na umjetničkoj radio postaji Radiophrenia.